Poznaj ciekawe instrumenty z różnych państw świata
Każde państwo posiada wiele swoich oryginalnych tradycji. Określone obszary posiadają również własne nietuzinkowe rytmy i instrumenty. Wybrane z nich, mimo drobnych rozmiarów, są w stanie wydobyć iście niesamowite tony. Prezentujemy najbardziej charakterystyczne instrumenty z przykładowych regionów globu!
W tonach kontynentu azjatyckiego i kontynentu afrykańskiego
Czy spotkałeś się kiedyś z pojęciem kalimba? Jest to instrument wliczany do kategorii idiofonów szarpanych, pochodzący z kontynentu afrykańskiego. Jego źródło sięga więcej, niż paru tysiącleci wstecz, dzięki czemu jest on jednym z pochodzących z Afryki instrumentów plemiennych. Dawniej grano na nim przede wszystkim utwory obrzędowe, aczkolwiek obecnie bardzo dobrze zdaje egzamin także w pozostałych trendach muzycznych.
Zapewne szerzej znana jest harmonijka. Ów przyrząd do grania, wykorzystywany obecnie na całym globie, wywodzi się z Chin. Bardzo dobrze zdaje egzamin w takich stylach muzycznych jak folk, blues czy rytmy kowbojskie To doskonały instrument dla początkujących, z racji, iż nauka gry na niej udaje się z łatwością.
Dźwięki Ameryki Północnej
Wybierzmy się następnie na wyspy hawajskie. To właśnie tam narodziło się ukulele. Jest to posiadający struny instrument szarpany, przywodzący na myśl pomniejszoną mandolinę. Z reguły używa się go do akompaniamentu. Na ukelele można grać niemalże każdy rodzaj muzyki, przy czym jest ono szczególnie rekomendowane do lekcji gry dla maluchów.
Z Ameryki Północnej wywodzą się również klawesy. Jest to wynaleziony na Kubie instrument posiadający postać podwójnych, wykonanych z drewna kołków. Stosuje się je do wydobywania brzmienia, określanego jako clave. Na tym właśnie rytmie posiłkuje się salsa.
Kontynent europejski
Również Europa szczyci się oryginalnymi instrumentami. Pośród nich obecna jest przykładowo waltornia. Zalicza się ją do kategorii instrumentów dętych blaszanych, a zbudowana jest z niezbyt szerokiej, wykonanej z metalu rury. Jej prototypem jest róg rycerski, którego foniczne walory doceniono w XVII-wiecznej Francji. Róg stosuje się przeważnie w muzyce symfonicznej i solo.
Inwentarz intrygujących instrumentów z przeróżnych zakątków globu jest rzecz jasna znacznie dłuższy. Dzięki temu każdy fan muzyki ma szansę poznać intrygujące dźwięki.