Ekwipunek niezbędny na wyprawy górskie

Jedną z najczęstszych form wykorzystywania wolnego weekendu jest organizowanie wypadów. Niezwykle często wybierane są góry – można dzięki temu odetchnąć orzeźwiającym, nieskażonym powietrzem, odejść od hałasu miejskiego i zwiedzić przepiękne miejsca (w Polsce i za granicą). Należy jednakże zadbać o dobry osprzęt. Sprawdź, co należy wziąć na wycieczkę w góry, by móc w pełni cieszyć się relaksem!

Najważniejszy ekwipunek na każdą wyprawę w góry
Powinno się mieć odpowiednio dużo miejsca na transportowanie całego ekwipunku. Z tego powodu właśnie plecak będzie podstawowym elementem wyposażenia podczas podróży w góry. Należy zadbać o dobór odpowiednio solidnego, pojemnego i wygodnego modelu. Stosunkowo często można chodzić z nim nawet długie godziny na szlaku górskim – jego jakość ma duże znaczenie.

Następną ważną kwestią jest odpowiedni ubiór. Kurtka przeciwdeszczowa, trekingowe spodnie, twarde buty oraz ewentualne nakrycie głowy – to najważniejsze elementy podczas podróży po szlaku. Bezpieczeństwo jest niezbędne, więc trzeba się dobrze ubrać. Dodatkowo ubranie powinien gwarantować zabezpieczenie przed temperaturą, lecz nie powinno się nieść za dużo ubrań – mogą po prostu przeszkadzać przy relaksie.

Przekąski i woda to natomiast oczywistość. Należy jednakże pamiętać o odpowiedniej ilości prowiantu, głównie przy dłuższej wyprawie. W zimowe dni trzeba posiadać solidnej jakości bidon. A poza szlakiem wypada pomyśleć o noclegu, o czym przeczytasz tu.
Uzupełniające części ekwipunku, które okażą się funkcjonalne
Przede wszystkim na większe trasy lub te, które są mniej typowane przez podróżników, trzeba wziąć takie części wyposażenia, jak kompas lub mapy. Te narzędzia pozwolą łatwiej znaleźć się na szlaku i odszukać drogę, kiedy została utracona z widoku. Dobrym rozwiązaniem będzie również zabranie latarki albo dowolnego źródła światła. Przejście szlaku potrafi zająć więcej czasu – jak będzie ciemno, taki element ekwipunku będzie niezbędny.

Należy również zadbać o akcesoria do rozpalania ognia. Może być on potrzebny, lecz nie musi. Dzięki temu podgrzejesz również pożywienie czy też przyrządzisz wodę. Należy wyposażyć się w krzesiwo w wodoodpornym pojemniku.

Na rekreacyjnej wycieczce niezbędny okaże się również zestaw podstawowych akcesoriów, takich jak scyzoryk albo nóż oraz w ostateczności solidna taśma klejąca. Te elementy powinno się wykorzystać w wielu zastosowaniach. Podczas wycieczki w górach także będą niezbędne.