Zadbaj o formę zanim wyruszysz w góry rowerem!

Wyprawy rowerowe po górach to po pierwsze sport niezwykle ekstremalny, a także niebezpieczny, zaś z drugiej to prawdziwa radość móc podziwiać z wysokości całość tego, co każdego dnia jest na wyciągnięcie naszej ręki. Opłaca się jednak mieć świadomość, co nam będzie potrzebne do takiej wyprawy dokonując takiego wyboru po raz pierwszy.

Nade wszystko potrzeba umieć dobrze jeździć na rowerze. Należy być gotowym na bardzo nierówne podłoże, niejednokrotnie miękkie, czy też z dużą ilością podjazdów. To wymaga dobrej wydolności, siły nóg, refleksu jak i konkretnych technik jazdy. Opłaca się zastanowić się nad pobytami w siłowni i polepszeniem wytrzymałości i ogólnej formy. Wówczas droga nie powinna sprawiać problemów, a dawać dużo frajdy w trakcie jazdy.

Zaczynając, opłaca się wyznaczyć sobie jakąś nietrudną drogę, by wiedzieć, z czym mamy do czynienia. Dobrze jest wybrać taką drogę, która chętnie uczęszczana jest przez innych rowerzystów i nie ma dużej ilości niełatwych punktów do unikania. Dlatego też przed rozpoczęciem jazdy, opłaca się rozważyć skontrolowanie drogi pieszo.

Główny do takiej podróży jest rzecz jasna rower. Jak nazwa wskazuje najlepszym wyborem będzie rower górski, który będzie mieć dobrą amortyzację, szerokie koła i sprawne hamulce.

Należy sprawdzić warunki atmosferyczne. Opłaca się ubrać się na cebulkę. Jeśli będzie zbyt ciepło, zawsze zewnętrzne warstwy ubrań można zdjąć lub też wyciągnąć z plecaka, jeśli będzie zbyt zimno. Należy pomyśleć o swoim zdrowiu, a więc odpowiednich butach z formowaną podeszwą, kasku, który ochroni głowę w w przypadku urazu tej części ciała. Zmęczyć lub spocić mogą się dłonie, a dobry chwyt na kierownicy jest w tym przypadku niezmiernie ważny. Z tej racji cienkie rękawiczki, które zawierają oddychający krój będą bardzo dobre. Nie wolno nie pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą prowiant, jak i napój w bidonie, który można umocować w większej ilości rowerów. Na takie podróże plecak może być zbyt ciężki, dlatego niegłupią decyzją powinny być tutaj sakwy. Wydaje się, że to dużo, ale takie szczegóły ochronią nas przed niepożądanym wypadkiem, o który na takich drogach łatwo, zwłaszcza dopiero zaczynając.