Rodzinny weekend z historią

Pragniesz interesująco wykorzystać wolny czas z bliskimi? Robota i obowiązki szkolne dopuszczają tylko koniec tygodnia? To nie trudność. Odwiedź muzeum środków transportu. Długi czas nasz kraj zajmował miejsce wśród istotnych producentów aut czy autobusów. Chociaż ich tradycja jest niezmierna, nie zostało powołane do życia muzeum wystawiające dawne pojazdy na jednej przestrzeni. Jakkolwiek zapaleńcy technologii motoryzacyjnych postarali się o to, ażeby w każdym zakątku naszej ojczyzny dane było poznać cuda technologii sprzed dziesięcioleci.

Z jakiej przyczyny to dobry sposób? Po pierwsze dlatego, że to intrygujące. Twój potomek zobaczy auta, jakich nie spotka aktualnie na ulicach. Będzie w stanie przysiąść w Rolls-Royce’ie z trzema kołami lub wozie policyjnym z dwudziestolecia międzywojennego. Dzięki temu osobiście zaznajomi odrobinę z codzienności swoich pradziadków. Do tego zdobędzie nową wiedzę, a przypuszczalnie nawet odnajdzie nową pasję.

Swoistym walorem, takiego wypadu jest miejsce. Żeby zgromadzić w jednym miejscu kilkanaście eksponatów potrzeba pokaźnej powierzchni. W następstwie tego zazwyczaj są to posesje jakie znajdują się w małych miasteczkach. Nieraz obsadzone zagajnikami. Wycieczka z aglomeracji w taką lokalizację to wartościowa rozrywka.

W jakich okolicach zdołasz pokazać dziecku ekspozycje z historii przemysłu motoryzacyjnego? Jednym z takowych ośrodków jest Topacz niedaleko Wrocławia. Położenie w sąsiedztwie zabytkowego pałacyku dodatkowo podwyższa dziejowy ryt eksponatów. Inny ustawiony został w województwie pomorskim. Jest o tyle nowatorski, że zabytki postawione są na specjalnie ułożonej brukowanej szosie z lat 30. Krocząc w tamtym miejscu odczuwa się klimat tamtych lat. Kolejne można zobaczyć niedaleko Poznania. Co oryginalne wśród ustawionych na zadbanej przestrzeni cudów, poza samochodami pojawiają się także traktory jak i lokomotywy.

To tylko parę przykładów z różnych miasteczek naszego kraju. Powstało ich jednakowoż dużo więcej. Wystarczy się zainteresować. Oprócz tego zabytki motoryzacji można odkrywać również w ośrodkach poświęconych wyjątkowym wydarzeniom, jak dwudziestolecie międzywojenne czy też historia zajezdni tramwajowych. Każde muzeum to doskonałe miejsce na kilkugodzinną i intrygującą wycieczkę, z której skorzysta każde dziecko. Warto z tego korzystać.