Co przybyło do nas z Chin?

W dzisiejszym świecie gdy przewiezienie jakiegokolwiek produktu na inny kraniec globu nie jest wielkim wyzwaniem, jesteśmy nawykli do jedzenia produktów, które dla naszych przodków byłyby przynajmniej egzotyczne. Nie poświęcamy uwagi temu skąd się wzięło nasze jedzenie, a nierzadko pochodzenie różnych produktów jest interesujące.

To, że herbata pochodzi z Chin wiedzą chyba wszyscy. Jednakże pochodzenie najpopularniejszej w dzisiejszych czasach odmiany – herbaty czarnej – dla wielu ludzi nie jest wcale takie jasne. Chińczycy pierwotnie pili bowiem jedynie herbatę białą, zieloną i czerwoną. Herbata czarna pojawiła się dzięki europejskim handlarzom, którzy importowali ją na Stary Kontynent. Dlaczego? Otóż herbata przewożona przez długie miesiące w lukach drewnianych statków utleniała się o wiele mocniej niż początkowo było zaplanowane. Dostawała przez to mocniejszego smaku.

Innym produktem od zawsze kojarzonym z Chinami jest ryż. Współczesne badania dowodzą, że ryż został po raz pierwszy udomowiony w dolinie rzeki Jangcy nawet 13500 lat temu. Mało kto jednak wie, że uprawę ryżu zupełnie niezależnie rozpoczęto również w Afryce. Współcześnie uprawia się aż 40 tys. rodzai ryżu. Stanowią one podstawą diety ponad połowy ludzkości.

Kolejną rośliną, która jest jednym z najbardziej istotnych elementów diety w okolicach, z których się wywodzi jest smaczliwka wdzięczna. Niewiele Wam to mówi? Jej owoce znane są jako awokado, a samo drzewo jako Awokado Właściwe. Badania wykopaliskowe wykazują, że rośliny te były hodowane już 7000 lat przed naszą erą w Ameryce Środkowej. O tym jak korzystne dla zdrowia jest spożywanie awokado wiadomo nie od dziś. Niestety jest to istotny problem dla mieszkańców rejonów, gdzie hoduje się te rośliny. Wzrost popularności owoców smaczliwki jako elementu zdrowej diety w krajach zachodnich spowodował wzrost cen, przez co dostępność tego cennego owocu zmalała dla ludności okolic gdzie jest hodowany.

Powróćmy jednak do napojów. W ostatnich latach nawet w Wielkiej Brytanii uchodzącej za ostoją wielbicieli herbaty, na podium jeśli chodzi o popularność wychodzi kawa. Są dwie teorie odnośnie etymologii nazwy tego napoju. Pierwsza wskazuje pochodzenie od arabskiego wyrazu kahva. Alternatywna teoria mówi, że nazwa pochodzi od Kaffy – regionu i miasta w Etiopii. Obydwie wersje dużo mówią o proweniencji kawy. Nasiona tej rośliny zaczęły być wykorzystywane przez ludzi w Etiopii już w I tysiąclecie p.n.e. Początkowo używano ich całkiem inaczej niż współcześnie. Napój sporządzany z kawy, był gotowany z dodatkiem… masła i soli. Technikę preparowania nasion poprzez prażenie opracowano w Jemenie, gdzie kawa trafiła wraz z arabskimi kupcami. Stamtąd wraz z nomadycznymi plemionami rozpowszechniła się na wszystkich ziemiach zamieszkiwanych przez Arabów.