Czy warto podróżować kamperem?

Dla przeciętnych osób wczasy to okres krótkotrwałego oraz gruntownego regenerowania, a jego zaaranżowanie to warunek niezbędny do należytego przeżycia takiego czasu. Rzeczywiście, bez dobrego zamiaru i środków do jego wprowadzenia w życie niełatwo sobie wyimaginować pomyślnie spędzony odpoczynek. A im ciekawszy pomysł, tym przyjemniej zapamiętamy minione lato.

Być może więc warto rozważyć, czy nie pojechać na wczasy w oryginalny sposób. Wycieczka wyprawiona przez biuro podróży jest niewątpliwie zajmująca, lecz jest także trochę sztampowa. Jeśli nie posiadamy specyficznych ograniczeń, możemy pokusić się o ekspedycję na stopa. W jakimś miejscu pośrodku między tymi rozwiązaniami mieści się podróż kamperem. Z jakiej przyczyny w takim miejscu? Z jednej strony dopuszcza większą dozę swobody i spontaniczności niż wakacje z biurem podróży. Poza tym zapewnia możliwość znaczniejszej równowagi i pewności niż wycieczka autostopem. Jesteśmy zdani na samych siebie w wyższym stopniu niż na wyreżyserowanych wakacjach, ale też nie musimy być całkowicie samodzielni jak przy korzystaniu z "okazji".

Taki samochód jest oczywiście raczej kosztowną lokatą, jeśli chcemy go kupić. Warto to rozważyć, pod warunkiem, że planujemy wykorzystywać go regularnie i przeważnie tak zwiedzać inne miejsca - na dłuższą metę potrafi się to okazać wyjście bardziej ekonomiczne niż pomieszkiwanie w pokojach gościnnych i jeżdżenie z zewnętrznymi przewoźnikami. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni albo zwyczajnie nie posiadamy tak znacznych pieniędzy, kampera prosto też wynająć. W każdym razie, mamy mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o rozmiar samochodu a także klasę zaopatrzenia. Im więcej urządzeń wewnątrz, tym w wyższym stopniu samodzielni będziemy w drodze. Na pewno na bardziej zaawansowany typ powinno się się zdecydować, kiedy podróżujemy z potomstwem. Wówczas wszelkie udogodnienie jest na wagę złota.

Planując podróż kamperem, nieodzowne staje się takie wytyczenie trasy, aby mieć możność zatrzymania się na odpowiednich parkingach. W jakimś miejscu trzeba wzbogacić zapasy wody a także oczyścić pojemniki z brudami. Skutkiem tego nie każdy postój możemy urządzić w otwartym polu. W ten sposób będziemy co prawda nieznacznie zależni od zdobyczy cywilizacji, ale zresztą - czy można tego ustrzec się w obecnych czasach?

Świat obserwowany zza szyby kampera wygląda i smakuje w inny sposób niż ten podziwiany z okien firmowego autokaru. Sprawdzenie tego przyniesie z pewnością wiele niezwykłych przeżyć i na długo pozostawi niezwykłe wspomnienia.