Japonia, Gruzja, Tajwan – czyli egzotyczne smaki

Kiedyś, by posmakować nieznanych smaków musieliśmy udawać się na dalekie wyprawy. Kuchnia śródziemnomorska, tajska, czy gruzińskie potrawy były dostępne tylko dla tych, którzy nie boją się wyruszać nawet w bardzo dalekie rejony.

Aktualnie bardzo się to zmieniło i egzotycznych dań możemy skosztować bez mała na każdym kroku. Najszersza propozycja naturalnie dostępna jest w dużych miastach. Które smaki jesteśmy w stanie napotkać z łatwością? A jakie są mniej znane?

Zdaje się najbardziej znaną w Polsce kuchnią – jest menu włoskie. Pizza niemal dla wszystkich jest tak popularna, już zupełnie nie traktowanym jako cudzoziemskie danie. Podobnie jest z kuchnią turecką, mało kogo dziwi wszechobecność budek z kebabami. Jednakże kuchnia grecka, pomimo, że naturalnie niemal każdemu znana – nie zawsze jest już tak bez trudu dostępna.

Smaki kuchni chińskiej to także dania, jakich istnienie w Polsce już mało kogo zadziwia. Inaczej jest z kolei z kuchnią japońską. Pomimo tego, że w Polsce w restauracjach damy radę już odnaleźć bez problemu ramen, to w dalszym ciągu nie wydaje się tak bardzo cieszący się popularnością. To zamiennik do polskiego rosołu, ale w licznymi różnymi składnikami. W zależności od rodzaju, znajdziemy w nim jadalne wodorosty, jajka, czy nasiona sezamu. Natomiast wśród Japończyków wydaje się być jednym z najbardziej znanych dań.

Ciekawymi potrawami cechuje się także sztuka kulinarna Gruzinów. Najpopularniejszymi potrawami są: chaczapuri – innymi słowy placek z rożnego rodzaju składnikami i chinkali - czyli małe pierogi w kształcie sakiewek, z uzupełnieniem rosołu w środku.

Bardzo smaczna jest również tajska kuchnia. Jej najczęściej spotykanymi składnikami są curry, krewetki, chilli, zielona kolendra. Przepyszne są też buliony tajskie, jakich wybór jest wyjątkowo ogromny.

Także w kuchni polskiej posiadamy mnóstwo różnorodnych dań specyficznych dla konkretnych regionów, jakich powinno się posmakować! To niesamowite, jak dzięki regionalnym daniom możemy "zwiedzać świat", właściwie nie ruszając się z domu!