Najpopularniejsze cmentarze w Polsce i całym świecie

Problem śmierci od zarania dziejów interesował człowieka. Dlatego troszczono się o godne miejsce spoczynku dla zmarłych, a nekropolie są tego najwyraźniejszym oraz widocznym odzwierciedleniem. Poniżej niedługie zestawienie tych, o których warto wiedzieć i faktycznie przekonać się osobiście, na czym polega ich kultowość.

Najbardziej znane nekropolie w Polsce

W Polsce kremacja nie jest jeszcze popularna, trudno też znaleźć wszędzie krematorium. Stąd możemy się pochwalić wieloma naprawdę intrygującymi nekropoliami z tradycyjnymi pomnikami i katakumbami. Pośród nich przede wszystkim warto wyliczyć takie jak:

  • Cmentarz główny w Szczecinie z piękną kaplicą,
  • Powązki w Warszawie - działający od 1709 r.,
  • Cmentarz Stary w Łodzi z wielgachną kaplicą,
  • Cmentarz Rakowicki w Krakowie, gdzie ma swój grób m.in. Lucjan Rydel.

Bezsprzecznie to zaledwie ułamek krajowych cmentarzy wartych zwiedzenia, jeżeli jest się pasjonatem tego tematu, z pewnością z łatwością znajdzie się pełniejszą listę cmentarzy - mniej legendarnych, lecz w różnym stopniu ciekawych w swoim bliskim sąsiedztwie.

Najpopularniejsze cmentarzyska na całym świecie

Jeśli ekshumacja zwłok nie jest Ci straszna, a organizacja pogrzebu interesuje - śmiało dowiedz się więcej na temat kilku intrygujących miejsc pochówku, o których warto dowiedzieć się znacznie więcej. Pierwszym z nich jest francuski Cmentarz Pere-Lachaise, którego początek dosięga XIX wieku. Znajdują się tam naprawdę liczne niezwykłe grobowce. Dominuje wspaniała atmosfera nostalgii.

Innym intrygującym cmentarzem jest rumuński cmentarz Sapanta - inaczej tak nazwany Wesoły Cmentarz. Możesz tam odnaleźć urocze nagrobki w najróżniejszych kolorach, a jako że zmarli są tam w takim stopniu radośnie przedstawieni, można się jedynie domyślać, że organizacja stypy trwała w równie sielskiej aurze. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że Piza nie jedynie ma swoją krzywą wieżę, lecz i przyciągające cmentarzysko, na jakim spoczywają najbardziej zasłużeni mieszkańcy miasta. Gdy tam będziesz, bez żadnego ale zwróć szczególną uwagę na średniowieczny krużganek, jedyny w swoim gatunku.