Wakacje motocyklem – co dobrze jest mieć w bagażu?

Dla licznej grupy przemieszczanie się na motorze nie jest wyłącznie metodą przemieszczania się, ale stylem życia, z tego powodu niejednokrotnie w okresie wakacji widoczne są na jezdniach skupiska miłośników, którzy tak zwiedzają kraje europejskie. Jednak taka eskapada potrzebuje starannego zaplanowania, zwłaszcza że pojazd jednośladowy wyposażony jest w ograniczaną przestrzeń bagażową. Ponadto trzeba się zabezpieczyć na pewną liczbę zaskakujących zajść, w tym także na skontrolowanie przez drogówkę.

Drogówka może skontrolować każdy motocykl i auto, gdy ma podejrzenie, że doszło do złamania prawa, albo także jego stan mechaniczny jest niewystarczający. Mimo że spotkania ze służbami mundurowymi nie zaliczają się do najprzyjemniejszych, dobrze jest nie dać się wzburzeniu, a dialog prowadzić rzeczowo. Inspekcji policyjnej może przedsięwziąć tak samo policjant w umundurowaniu, jak i w stroju nieoficjalnym. Cechą, która go z reguły wyróżnia, jest znajdująca się na pasku kabura z pistoletem oraz inne charakterystyczne środki wyposażenia służb mundurowych.

Jak przygotować się na wypad motocyklowy?

Spakowanie się na dłuższą eskapadę motocyklem może być wyzwaniem również dla wprawnych motocyklistów. Minimalna ilość miejsca determinuje, że konieczne jest wybranie tylko niezbędnych sprzętów. Podejmując decyzję o tym, co należy włożyć do bagażu, warto jest wybrać dopasowaną odzież, taką jak klasyczne bojówki lub kurtę wyposażoną w pagony. Składowe stroju nie muszą być wartościowe, niemniej powinny spełniać swoją funkcję oraz być solidne. Dla wielu osób nie do zastąpienia w trakcie eskapady jest także kominiarka chroniąca przed zimnem oraz podmuchami. Funkcjonalne kominiarki posiadają w swojej ofercie choćby takie firmy jak Helikon, czy Texar Ninja Coyote.

Organizując podróż trzeba zwrócić uwagę na różne trudne do przewidzenia zdarzenia. Z tego powodu dobrze jest zaopatrzyć się w broń na gaz w kaburze albo chociaż w aerozol z gazem pieprzowym, które są dostępne przede wszystkim w sklepach z wyposażeniem dla służb mundurowych. Z pewnością okaże się przydatny także dobry scyzoryk, ze dwie latarki, jedna zapasowa oraz komplet niezbędnych narzędzi.