Pomysły na zwiedzanie

Planując wyprawę lub kilkudniowy wyjazd, zazwyczaj chcemy oglądać zabytki. zawartość wystaw, lecz i same budowle. Zachwyca nas kunszt architektów i budowlańców.

Szlacheckie posiadłości

To raczej najbardziej popularne budowle do zwiedzania. Kunsztowne kształty, nietypowe zdobienia i eleganckie meble. To zapisy przeszłości i prezentują, jakie upodobania miała szlachta. Z drugiej strony nadal inspirują- obecnie także niektórzy próbujchcą stawiać dwory.

Kamienice

Nieco inny wariant budowli, nie aż tak okazały, lecz w wielu przypadkach tak samo cudowny. Kamienice także były stawiane przez ludzi z majątkami i powinny być estetytczne. Przestrzenne apartamenty, ozdoby ścian zewnętrznych - tu również jest na co spojrzeć. Poza tym kamienice są najbardziej użytkowe, wciąż warto w nich kupić lokal i sprawić sobie apartament w stylu retro.

Skansen

Czyli mieszkania najbiedniejszych, chłopskie chaty. One również mają swoich sympatyków, jakkolwiek są proste i nieładne. Ale sztuka chłopska także jest estetyczna. Dowodem są chociażby wyjątkowe chałupy w Zalipiu. A także ekwipunek - ręcznie robione kapy lub wyszywane zasłony. A przecież moda na sztukę ludową powraca, więc tego typu skansen może isnpirować do wystroju nowoczesnego domu.