Podróże samochodem – co sprawia, że podczas wakacyjnych wyjazdów stawiam na właśnie ten środek lokomocji?

wakacje samochodem

Riposta na to pytanie może wydawać się oczywista – wielbię samochody. Oczywistość kolejna – boję się latać samolotem. Nie jest to prawdopodobnie lęk paniczny, niemniej jednak za każdym razem, szczególnie w ciągu startu, czuję się niezwykle dziwnie. Właściwie jednak wolę podróżowanie samochodem z całkowicie innej przyczyny.

Jeżdżąc na urlop samochodem czuję, że zwiedzam oraz lepiej poznaję zagraniczne zwyczaje. Raz trzeba się nieoczekiwanie zatrzymać na jakiś czas w nieplanowanym miejscu, a to załatwić coś bez dobrej znajomości regionalnego języka, a jeszcze kiedy indziej – po prostu jakiś człowiek ciebie zagai i pocznie relacjonować historię swojego istnienia. Nie zaznasz tego wybierając wyłącznie samolot. Bezsprzecznie cudownie jest w 2-3 godziny znaleźć się w ciepłych krajach a następnie przez tydzień leżeć nad morzem oraz popijać kolorowe drinki. Za którymś razem takie spędzanie wakacji staje się wprawdzie najzwyczajniej w świecie męczące.

Odległe kultury wskazane jest poznawać i – co również niezmiernie ważne – uczyć tolerancji nasze pociechy. Rzecz jasna w tej kwestii podobnie wypada zachować zdrowy rozsądek. Nie chcemy przecież, by nasze dziecko wyrosło na osobę, która głupio powtarza populistyczne hasła, które z czasem przekształcają się w parodię siebie samych. Inna sprawa, że tym bardziej niekorzystne będzie kultywowanie lęku przed tym, co egzotyczne. Podróże więc są doskonałym pomysłem na rozszerzanie horyzontów – swoich oraz naszych dzieci. Można podszlifować obcy język, zrozumieć egzotyczne kultury oraz przede wszystkim – dowiedzieć się co niemiara odnośnie historii miejsc, o jakich zazwyczaj nie uczymy się lekcjach historii. Wojaże samochodem – w mojej opinii – jeszcze mocniej w powyższym wspierają.

Inna sprawa, iż wakacje zagraniczne to zazwyczaj dosyć droga przyjemność. Nie każdy może sobie na to pozwolić – to jasne. Jak tym samym można jeszcze pokazywać pociechom obce kultury? Filmy oraz seriale nie we wszystkich przypadkach są dobrym pomysłem, gdyż tak naprawdę mnóstwo w nich uproszczeń oraz naciągania faktów. A wszelkiego typu dokumenty są w stanie nastolatka szybko znudzić. Więc może zużytkować do tego np. kulinaria? Żebyście mnie dobrze zrozumieli -  nasza kuchnia jest fenomenalna i nic nie przebije pierogów, jednakże należałoby poszukiwać nowych smaków. Od czasu do czasu zjeść sushi, lub zamówić coś tajskiego. Działa w końcu multum restauracji, do jakich można albo udać się osobiście, albo zamówić cokolwiek online. Czy to kolację czy nawet lunch w pracy. Jednak przede wszystkim – możemy pichcić z naszymi pociechami i w ten sposób pokazywać, iż to co odległe, nie musi być w żadnym razie niedobre.  

Napomknąłem o sushi – to fenomenalna potrawa. Dość zdrowa, stąd nie ryzykujemy, iż pociecha nam się roztyje. Orientalna, stąd to doskonały pretekst, by zademonstrować obcą tradycję jak również nieco na jej temat dopowiedzieć. Nie posiadasz wiedzy praktycznej w tym przedmiocie? W końcu mamy sieć i multum przydatnych serwisów internetowych prezentujących fascynujące, zharmonizowane doniesienia. A sushi można bez problemu przygotować w domu. Za pierwszym razem z pewnością nie wyjdzie tak jak w profesjonalnej restauracji, lecz z drugiej strony - satysfakcja gwarantowana. Natomiast po pewnym czasie można zaszaleć jeszcze bardziej i przyrządzić cokolwiek tajskiego. Zaś potem na jakiś czas kolejny raz powrócić do pierogów i schabowych. A później znów coś zamówić...

Lubię podróże samochodem, jednakże mam świadomość, iż nie każdy na tyle polega na własnych umiejętnościach czy też stanie technicznym swej furki, ażeby zdecydować się na dalszy wyjazd. Aczkolwiek czasami wskazane jest się przełamać. Inna sprawa, że nic na siłę. W XXI wieku orientalne kultury można de facto poznawać całkiem nieźle z fotela we własnym domu.